0
Košík je prázdný
0

  Rozdelenie LAN káblov

  09.03.2021
  Rozdelenie LAN káblov podľa ich tienenia
  Pri výbere kvalitného medeného LAN kábla si treba dať pozor na jeho značenie. Káble sa rozdeľujú podľa kategórie (Cat5E, Cat6, Cat6A..), podľa konštrukcie tienenia(UTP, FTP, STP..) a podľa vonkajšieho plášta(PVC, LSOH, PE, PEG...)
  Tienenie vo vnútri kábla slúži ako bariéra, ktorá ho chráni pred elektromagnetickým rušením (EMI), vysokofrekvenčným rušením (RFI) a presluchom medzi pármi a susednými káblami. Zabraňuje tiež interferencii signálu z kábla s okolitými zariadeniami. Rôzne úrovne tienenia ponúkajú celý rad rôznych výhod vhodných pre rôzne aplikácie.
  Dôležité je rozdelenie podľa materiálu vonkajšieho plášta. PVC( Polyvinylchloride) káble sú vhodné do interiéru, PE( Polyethylene) káble do exteriéru, LSOH káble majú zvýšenú odolnosť proti ohňu. Ako zemné káble sa používajú PE káble s pridaním gélu s označením PEG alebo PE jelly.
  U – bez tienenia (Unscreened, Unshielded)
  F – tienenie fóliou (Foiled)
  S – tienenie opletením (Shielded)
  TP – krútený pár (Twisted Pair)
  U / UTP: UNSHIELDED TWISTED PAIRS.

  Známy hlavne ako UTP a je to v súčasnosti najbežnejšia a najzákladnejšia metóda konštrukcie káblov, ktorá sa skladá z párov drôtov skrútených dohromady. Neexistuje žiadne tienenie, namiesto toho symetrický zákrut v vodičoch vytvára vyvážené prenosové vedenie, čo pomáha znižovať elektrický šum a EMI. Okrem toho je možné na potlačenie presluchov použiť rôzne rýchlosti krútenia každého páru. V kábloch vyššej kategórie sa dá nájsť krížová výplň oddeľujúca jednotlivé páry, čo pomáha znižovať presluchy cudzincov od susedných káblov.
  F / UTP: FOILED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS.

  Tento typ kábla, ktorý sa často nazýva FTP, je vybavený celkovým fóliovým štítom omotaným okolo netienených krútených párov a odtokovým drôtom. Ak je odtokový drôt správne pripojený, nežiaduci šum je presmerovaný na zem a poskytuje tak ďalšiu ochranu proti EMI / RFI.
  S / UTP: SHIELDED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS.

  Tento typ kábla má vonkajšie tienenie z opletenia s netienenými krútenými pármi. Tento kábel sa často označuje ako STP, avšak tento výraz by sa mal používať opatrne, pretože tento výraz používajú iné tienené káble. Vždy skontrolujte, či bude mať kábel nejaké tienenie a či majú jednotlivé páry svoje vlastné tienenie. Kábel je schopný podporovať vyššie prenosové rýchlosti na dlhšie vzdialenosti ako U / UTP a vďaka opleteniu poskytuje lepšiu mechanickú pevnosť a uzemnenie.
  SF / UTP: SHIELDED AND FOILED WITH UNSHIELDED TWISTED PAIRS.

  Tento kábel má celkové opletenie a fóliové tienenie s netienenými krútenými pármi. Tento kábel ponúka účinnú ochranu pred EMI z kábla aj do kábla, ako aj oveľa lepšie uzemnenie vďaka ďalšiemu opleteniu.
  U / FTP: UNSHIELDED WITH FOILED TWISTED PAIRS.

  Tento typ kábla nemá celkové tienenie, ale jednotlivé krútené páry sú zabalené do fóliovej clony, ktorá ponúka určitú ochranu pred EMI a presluchom susedných párov a iných káblov.
  F / FTP: FOILED WITH FOILED TWISTED PAIRS.

  Tento typ kábla sa vyznačuje celkovým fóliovým tienením s jednotlivo tienenými krútenými dvojitými pármi. Sú podobné káblom F / UTP, pričom okolo každého krúteného páru je pribalený fóliový štít. Konštrukcia kábla je navrhnutá tak, aby poskytovala zostave väčšiu ochranu pred presluchom susedných párov a iných káblov, RFI a EMI.
  S / FTP: SHIELDED WITH FOILED TWISTED PAIRS.

  Podobne ako F / FTP sú jednotlivé krútené páry zabalené do fóliovej pásky pred zabalením do celkovo pružného, ale mechanicky pevného opletenia. Dodatočná fólia na krútených pároch pomáha znižovať presluchy zo susedných párov a iných káblov. Opletenie poskytuje lepšie uzemnenie.
  SF / FTP: SHIELDED AND FOILED WITH FOILED TWISTED PAIRS.

  Tento kábel ponúka maximálnu ochranu pred RFI / EMI, presluchmi a cudzími presluchmi. Tento kábel má celkové opletenie a fóliový štít s jednotlivo skrútenými pármi tienenými fóliou. Tento typ kábla poskytuje najlepšiu úroveň ochrany pred rušením a lepšie uzemnenie vďaka opleteniu.

  Používaná skratka

  Názov podľa

  ISO / IEC11801

  Typ vonkajšieho tienenia

  Typ tienenia krútených párov

  Príklad

  UTP

  U/UTP

  Žiadne

  Žiadne

  U/UTP Cable

  FTP, STP, ScTP

  F/UTP

  Fólia

  Žiadne

  F/UTP Cable

  STP, ScTP

  S/UTP

  Opletenie

  Žiadne

  S/UTP Cable

  SFTP, S-FTP, STP

  SF/UTP

  Opletenie + fólia

  Žiadne

  SF/UTP Copper Cable

  STP, ScTP, PiMF

  U/FTP

  Žiadne

  Fólia

  U/FTP Cable

  FFTP

  F/FTP

  Fólia

  Fólia

  F/FTP Copper Cable

  SSTP, SFTP, STP, PiMF

  S/FTP

  Opletenie

  Fólia

  S/FTP Cable

  SSTP, SFTP

  SF/FTP

  Opletenie + fólia

  Fólia

  SF/FTP Cable